Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté - knižní průvodce

 

Praha, zejména její historické centrum, skrývá pod současným povrchem unikátní doklady svého více než tisíciletého vývoje. Archeologické nálezy jsou památkami, jejichž prostřednictvím získáváme neopakovatelnou možnost poznání dávno zaniklého obrazu života, kterou nám jiné prameny poskytnout nemohou. Odhalování minulosti města ukryté často mnoho metrů pod jeho současným povrchem se věnují pražští archeologové již téměř celé století, nicméně výsledky jejich práce zůstávají v převážné řadě případů dosud nepublikovány nebo jsou rozptýleny v množství odborných publikací a běžnému publiku jsou tak nepřístupné.

Praha má od počátku roku 2018 unikátního knižního průvodce, díky němuž se může zájemce o její minulost poprvé seznámit s významnými archeologickými památkami, z nichž některé jsou dokonce zachovány na místě, jiné jsou skryté bezprostředně pod současnou dlažbou. Na některé z nich poukazují dodnes názvy ulic, odvozené od zaniklých sakrálních staveb.

Boháčová, I. – Podliska, J. a kol. 2017: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha. Archeologický ústav AVČR, Praha, v. v. i. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. 336 str. s barevnými obrazovými přílohami. ISBN: 978-80-87365-97-7 (Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i.); ISBN: 978-80-7480-091-7 (Národní památkový ústav)

 

DRUHÉ VYDÁNÍ PRŮVODCE PRAŽSKOU ARCHEOLOGIÍ VYŠLO V ROCE 2018

Boháčová, I. – Podliska, J. a kol. 2018: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha. Archeologický ústav AVČR, Praha, v. v. i. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. 336 str. s barevnými obrazovými přílohami. 2., upravené vydání.

Poslední výtisky je ještě možné zakoupit u vydavatelů i v běžné distribuční síti (leden 2020)!

Knihovna Archeologického  ústavu AVČR, Praha, v.v.i., Letenská 4, Praha 1, Malá Strana

více informací viz knihovna na www.arup.cas.cz

Knihkupectví a informačním centru Národního památového ústavu, Na Perštýně 12, Praha 1, Staré Město

www.npu.cz/knihkupectví

Rozhovor s editory Průvodce naleznete v říjnovém čísle (75/2018) časopisu Tajemství české minulosti

 

Navštivte naši virtuální výstavu: knižní průvodce

Praha doby Karla IV. – středověký dům Nového Města pražského

Současný stav poznání a zachování pramenné základny

Gotické Nové Město je zachováno nejen ve své osnově, ale na mnoha místech i ve své hmotě – že mnoho domů má doposud zachované středověké jádro. Gotické stavební jádro se však zachovalo u většiny domů pouze ve sklepích, méně již nad terénem v…

Praha doby Karla IV. – brána Špička na Vyšehradě

3D model a zobrazení rozšířené reality

Za vlády Karla IV. prošel Vyšehrad – někdejší sídlo českých knížat i prvého českého krále Vratislava II. velkolepou přestavbou.  Vyšehradská pevnost byla v jeho koncepci začleněna do nově vznikajícího pevnostního systému Prahy, neboť nově…

Praha doby Karla IV. – město v kameni za osmnáct měsíců?

Domy na Novém Městě ve druhé polovině 14. století

Založení Nového Města pražského v roce 1348 bylo významným počinem sjednocujícím a završujícím urbanistický vývoj pražské aglomerace ve středověku. Nové pražské město začalo být vzápětí zaplňováno farními kostely, kláštery a pochopitelně i…

Praha doby Karla IV. – katedrála sv. Víta

z Virtuálního průvodce historií a památkami Pražského hradu

V rámci projektu Karel IV. a  Praha  -  urbanismus, stavební typy a vybrané stavební projekty – výpověď archeologie, torzální architektury a  archivních fondů vznikla jako jedna z vrstev Virtuálního průvodce historií a…

Praha doby Karla IV. – klášter dominikánek sv. Anny v Praze na Újezdě

K situování kláštera na základě archeologických zjištění

Na území Malé Strany se ve vrcholném středověku nalézalo několik církevních institucí –  řádových domů. Jižně od Mostecké ulice se rozprostíral areál johanitské komendy s kostelem P. Marie Pod řetězem, severovýchodně od…

Praha doby Karla IV. a její opevnění

Hradby Nového Města pražského

Všechna pražská města byla současně se svým založením také opevněna. Opevnění mělo kromě své základní funkce obranné, také funkci právní a ekonomickou. Pro podobu středověké Prahy jako historického souměstí mělo rozhodující roli opevnění pražských…