Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté - knižní průvodce

 

Praha, zejména její historické centrum, skrývá pod současným povrchem unikátní doklady svého více než tisíciletého vývoje. Archeologické nálezy jsou památkami, jejichž prostřednictvím získáváme neopakovatelnou možnost poznání dávno zaniklého obrazu života, kterou nám jiné prameny poskytnout nemohou. Odhalování minulosti města ukryté často mnoho metrů pod jeho současným povrchem se věnují pražští archeologové již téměř celé století, nicméně výsledky jejich práce zůstávají v převážné řadě případů dosud nepublikovány nebo jsou rozptýleny v množství odborných publikací a běžnému publiku jsou tak nepřístupné.

Praha má od počátku roku 2018 unikátního knižního průvodce, díky němuž se může zájemce o její minulost poprvé seznámit s významnými archeologickými památkami, z nichž některé jsou dokonce zachovány na místě, jiné jsou skryté bezprostředně pod současnou dlažbou. Na některé z nich poukazují dodnes názvy ulic, odvozené od zaniklých sakrálních staveb.

Boháčová, I. – Podliska, J. a kol. 2017: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha. Archeologický ústav AVČR, Praha, v. v. i. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. 336 str. s barevnými obrazovými přílohami. ISBN: 978-80-87365-97-7 (Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i.); ISBN: 978-80-7480-091-7 (Národní památkový ústav)

 

DRUHÉ VYDÁNÍ PRŮVODCE PRAŽSKOU ARCHEOLOGIÍ VYŠLO V ROCE 2018

Boháčová, I. – Podliska, J. a kol. 2018: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha. Archeologický ústav AVČR, Praha, v. v. i. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. 336 str. s barevnými obrazovými přílohami. 2., upravené vydání.

Poslední výtisky je ještě možné zakoupit u vydavatelů i v běžné distribuční síti (leden 2020)!

Knihovna Archeologického  ústavu AVČR, Praha, v.v.i., Letenská 4, Praha 1, Malá Strana

více informací viz knihovna na www.arup.cas.cz

Knihkupectví a informačním centru Národního památového ústavu, Na Perštýně 12, Praha 1, Staré Město

www.npu.cz/knihkupectví

Rozhovor s editory Průvodce naleznete v říjnovém čísle (75/2018) časopisu Tajemství české minulosti

 

Navštivte naši virtuální výstavu: knižní průvodce

Filtrace podle štítků

Středověká komunikace pod Platnéřskou ulicí

Platnéřská ulice byla v raném středověku bezpochyby jedna z nejintenzivněji využívaných komunikací v Čechách, neboť ústila na dřevěný most přes řeku, který byl v 2. polovině 12. století nahrazen kamenným mostem Juditiným, postaveným o něco…

Kostel sv. Jana Křtitele Na Zábradlí

Dějiny místa na rozhraní dnešního Smetanova nábřeží a ulice Na Zábradlí jsou spojeny s románským kostelem sv. Jana Křtitele, který zde stával do roku 1896. Počátky této stavby nejsou známy. První písemná zpráva pochází až z roku 1320 a zmiňuje…

Románský dům Andělská kolej

Jedná se o jeden z nejdříve rozpoznaných románských domů a v době svého objevení mimořádně zachovaný objekt o třech podlažích. Dějiny domu jsou z písemných zpráv sledovatelné až od roku 1383, kdy byl majetkem univerzitní koleje Všech svatých, zvané…

Kostel sv. Benedikta a komenda Řádu německých rytířů

Projekt výstavby OD Kotva předpokládal zahloubení stavební jámy do 14 metrů, a tím i likvidaci všech památek, které se na tomto území nacházely. Ze starších výzkumů i písemných zpráv bylo sice zhruba známo, co lze na místě očekávat, přesto dostali…

Staroměstské náměstí a památky skryté pod jeho dlažbou

Na základě archeologických poznatků lze opatrně klást vznik tržiště v místech dnešního Staroměstského náměstí až na počátek 12. století. Impulzem pro jeho vznik se stalo nejspíše přesunutí staršího tržiště do dnešních míst a založení Týnského dvora…

Týnský dvůr (Ungelt)

Jedním ze zachovaných středověkých dvorců je Týnský dvůr, odedávna považovaný za svědka nejstarších dějin pražského podhradí. Zmiňují jej písemné prameny, které se hlásí k době vlády Bořivoje II. (1100–1107) a k roku 1135. Pocházejí ovšem…

Hradba a brána staroměstského opevnění v Křižovnické ulici

Prezentace pozůstatků opevnění Starého Města pražského ve sklepích domu Na Kocandě čp. 71/I

Ze staroměstských hradeb se mnoho nedochovalo. Je ale samozřejmé, že tak rozsáhlá díla, vyznačující se mimořádnými rozměry svých nadzemních staveb stejně jako ohromnou kubaturou zásahů pod úroveň terénu, nemohou zmizet beze stopy. Některé jeho části…

Kostel Panny Marie před Týnem a jeho předchůdci

Týnský chrám tvoří dnes dominantu východní části Staroměstského náměstí a představuje tak téměř symbol Starého Města pražského. Jeho současná podoba je výsledkem především vrcholně a pozdně gotické výstavby tohoto hlavního staroměstského chrámu.…

Kostel sv. Linharta

Na východním konci dnešní Linhartské ulice stál jeden z významných staroměstských kostelů, kostel sv. Linharta. Kromě kostela se zde nalézala i fara, škola a kolem svatyně se rozprostíral malý hřbitov. Jeho vznik bývá kladen do třetí čtvrtiny 12.…

Kostel sv. Valentina

Jedním z nedochovaných románských kostelů na ploše pozdějšího Starého Města byl kostel sv. Valentina poblíž vltavského břehu. Historické zprávy o něm začínají rokem 1253, kdy je zmíněn v listině Václava I., která potvrzuje křižovníkům s červenou…

Můstek přes příkop staroměstského opevnění

Výstavba opevnění dokončila vývoj dnešního Starého Města jako středověkého města se všemi odpovídajícími náležitostmi. Opevnění bylo vybudováno ve dvou etapách. Ve 30. letech 13. století obkroužil jeho systém (hradba, parkán, příkop) oblouk v trase…

Staroměstské smetiště

Problém odklízení odpadků provází Prahu od nejstarších dob. Jednodušší situace byla před vybudováním městské fortifikace, která jeho prostor uzavřela do pevných hranic. Odpadky se do té doby celkem běžně vršily kolem domů a ještě neuzavřený blokový…

Klášter cyriaků s kostelem sv. Kříže Většího

Monumentální stavba původně raně gotického kostela sv. Kříže Většího stávala do roku 1890 na Starém Městě pražském při jižní straně bývalého Jánského náměstí (dnes náměstí Curieových), na místě dnešní budovy základní školy (čp. 886) proti průčelí…

Klášter klarisek a minoritů na Františku

Od 30. let 13. století vyrůstaly u řeky, na okraji Starého Města, budovy kláštera klarisek a dále od řeky stavby kláštera minoritů. V průběhu první etapy výstavby byly románské kvádříky nahrazeny gotickými pálenými cihlami. Ke kostelu sv. …

Předmostí Karlova mostu na Křižovnickém náměstí

Mezi archeologicky pozoruhodná místa na staroměstském břehu patří prostor dnešního Křižovnického náměstí. Nynější podoba je výsledkem dlouhodobého stavebního vývoje, během něhož sehrály zásadní roli oba nejstarší pražské mosty přes Vltavu.…

Raně středověké pohřebiště v Bartolomějské

Bezprostřední okolí pozdějších ulic Na Perštýně a Bartolomějské sehrálo svou významnou roli při formování předlokační sídelní aglomerace pražského pravobřeží. Působením člověka se pozvolna či skokovými zásahy začalo přetvářet přirozené tvarování…

Klášter křižovníků s červenou hvězdou a pozůstatky Juditina mostu

Klášter či konvent křižovníků s červenou hvězdou při kostele svatého Františka z Assisi je mateřský klášter původního českého církevního rytířského řádu založeného svatou Anežkou Českou. Základní kámen špitálu u románského Juditina mostu byl položen…

Betlémská kaple a její podzemí

Současná podoba Betlémská kaple je výsledkem velkorysé stavební obnovy realizované v letech 1950–1954 s využitím z části dochovaných středověkých konstrukcí podle projektu profesora Jaroslava Fragnera. Do té doby se zde nalézal klasicistní…

Kostel sv. Filipa a Jakuba na Betlémském náměstí

Na ploše Betlémského náměstí před průčelím Betlémské kaple stával ve středověku kostel sv. Filipa a Jakuba. Základy kostela byly odhaleny v letech 1948–1949 archeologem Ivanem Borkovským během stavební obnovy Betlémské kaple. Z písemných…

Dominikánský klášter sv. Klimenta

Poblíž staroměstského konce Juditina mostu stál kostelík sv. Klimenta. Právě k němu přicházejí dominikáni, známí též jako bratři kazatelé, kteří se po příchodu do Prahy nejdříve usadili u kostela sv. Klimenta na Poříčí (1225/1226). Krátce poté se…